דילוג לתוכן דילוג לתפריט דילוג לחיפוש תפריט נגישות
1700-703-775


עקרונות בבחירת מזון לחתול
 

עקרונות בבחירת מזון לחתולים / ד"ר פז גפטר

 

חתולים ידועים כחיית מחמד רגישה מאוד ולכן יש חשיבות גדולה מאוד לבחירת המזון המתאים לחתול מבחינת גיל החתול ומצבו הבריאותי. ככל שנתאים בצורה הטובה ביותר את מזון החתולים לחתול שלנו וככל שנקפיד על בחירת מזון איכותי ומתן אוכל במינון הנכון, כך נוכל לשמור על בריאותו של החתול ואף נאריך את חייו. החתולים ידועים גם כאניני טעם ולעתים יסרבו לאכול מזון מסוים רק משום שאינו ערב לחיכם, במצב כזה נדרשת בחינת העדפות החתול למספר סוגי מזון לחתולים. סוגי המזונות לחתולים מחולקים לפי טעם, גיל החתול, נטייה להשמנה, נטייה להיווצרות כדורי שיער, מצבו הבריאותי של החתול ועוד

 

בבחירת סוג המזון יש צורך להתחשב בשלבי החיים השונים של החתול:

מזון לגורים - המזון בקטגורייית הגורים הוא לרוב מזון יבש מעט רך, בעל כופתיות קטנות ומכיל הרבה קלוריות אשר תומך בהתפתחות מואצת של גדילת הגור. גורי חתולים דורשים האכלה תכופה יותר, לפחות 3 פעמים ביום.

מזון דיאטטי - חתולים בעלי נטייה להשמנה אשר אינם מוציאים אנרגיה / מרץ צריכים לקבל מזון קל יותר. השמנת יתר עלולה לפגוע במצבו הבריאותי של החתול ואף לסכן את חייו. מזונות אלו מופחתים בשומן וקלוריות, עתירי סיבים המסייעים בשיפור חילוף החומרים ומועשרים בחומרים המסייעים להפחתה במשקל.

מזון לחתול בוגר – חתול בוגר מוגדר כחתול שגילו מעל שישה חודשים. על חתול  לאכול מזון חתולים  המכיל את כל המרכיבים הנדרשים לפעילותו והכולל חלבונים, פחמימות, ויטמינים ונוגדי חימצון. מזון מסוג זה מגיע בדרך כלל בטעמים: סלמון, עוף, דגים.

מזון לחתול מבוגר (סניור) - חתולים מבוגרים יותר יכולים ליהנות ממזון המותאם לצרכיהם המיוחדים  ולשינויים בגופם הנובעים מהזדקנות. חתול מעל גיל 7 נחשב לחתול מבוגר.מזונות לחתולים מבוגרים מכילים פחות קלוריות, יותר חלבונים, נוגדי חימצון וויטמינים בצורה מאוזנת, המספקים את הצרכים התזונתיים המיוחדים של חתולים מבוגרים.

מזון רפואי לחתולים – חתולים נוטים לעיתים לפתח בעיות בריאותיות המצריכות מעבר למזון מיוחד לחתולים כגון: דלקות בדרכי השתן, מזון לקיבה רגישה, מזון היפואלרגני, מזון המונע הצטברות כדורי שיער וכדומה. כדאי לבחור במזון זה רק לאחר התייעצות עם וטרינר וקבלת אישורו שאכן החתול זקוק למזון מיוחד זה.

 

החלוקה המסורתית של מזון לחתולים נחלקת באופן עקרוני לארבעה סוגים/רמות והן: אולטרה פרמיום, סופר פרמיום, פרמיום, מזון זול:

 

 

ד"ר פז גפטר הוא בעל תואר דוקטור מהאוניברסיטה העברית בירושלים בלימודי וטרינריה. ד"ר גפטר מתמחה בתזונת כלבים וחתולים וברפואה פנימית והוא בעל נסיון עשיר בכל הקשור בהתאמת מזונות על פי הצרכים המיוחדים של כל כלב וחתול.